Panele fotowoltaiczne cieszą się popularnością – są sposobem na obniżenie rachunków za prąd, a przy okazji całkowicie ekologicznym rozwiązaniem. Energia słoneczna może być wykorzystywana przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa. Wielu Polaków obawia się jednak zapowiedzi rządu dotyczących opodatkowania zielonej energii.
Podatek za fotowoltaikę – czy będzie obowiązywał?
Kwestia opodatkowania instalacji fotowoltaicznych budzi wiele kontrowersji. Rząd planuje zmiany, dlatego fotowoltaika od 2022 roku może nie opłacać się każdemu Polakowi. Zmiany na gorszę dotyczą prosumentów, którzy nadmiar wyprodukowanej energii oddają do sieci – w zależności od typu instalacji aktualnie odbierają oni bez kosztów 70-80% tej energii. Nowi prosumenci nie będą mogli już korzystać z opustów, dlatego też dla nich zwrot poniesionych kosztów związanych z montażem fotowoltaiki po 1 stycznia 2022 roku będzie się wydłużał w czasie. Kto zdąży założyć panele słoneczne przed wejściem w życie ustawy, ten będzie miał zapewnione korzystne warunki jeszcze przez kolejnych 15 lat.
Dlaczego zwiększą się koszty fotowoltaiki?
Nie zwiększą się koszty samej instalacji, a oddawania nadwyżki energii operatorowi. Można powiedzieć, że od 2022 roku prosument nie będą tej energii przechowywać u operatorów, a sprzedawać, przy czym ceny wcale nie będą zadowalające. Następnie energię muszą odkupić płacąc za nią znacznie więcej, dlatego też opłacalność fotowoltaiki znacznie spadnie. Teoretycznie z biegiem czasu zmiany te mają dać możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii innym odbiorcom, w praktyce jednak zmiana prawa jest niekorzystna dla użytkowników fotowoltaiki.
Sprawdź magazyn energii