Dom

Do czego służą listwy cokołowe?

Zastanawiasz się, czy listwy przypodłogowe są konieczne? Czy na pewno trzeba je montować w strefie pomiędzy podłogą a ścianą? Odpowiadamy, że jak najbardziej tak, ponieważ stanowią one nie tylko estetyczne wykończenie podłogi i ściany, ale pełnią jak najbardziej praktyczną funkcję. Poznaj szczegóły już teraz. 

 

Ochrona przed zabrudzeniem 

 

Listwy przypodłogowe pozwalają zabezpieczyć ścianę w jej dolnej partii. Wyobraź sobie, jak uważne musiałoby być mycie podłogi mopem, gdyby nie listwy. Ściana byłaby po prostu moczona i pozostawałyby na niej brudne ślady. 

Co więcej, listwy cokołowe zabezpieczają ścianę przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, na które właśnie strefa dolna jest najbardziej narażona. 

Aby listwy mogły spełniać funkcję zabezpieczającą należycie, warto wybierać te najlepszej jakości, trwałe i wytrzymałe. Dobrą propozycją są listwy cokołowe aluminiowe, które wykazują doskonałą żywotność. 

 

Listwy cokołowe jako dekoracja 

 

Nie ma wątpliwości, że podstawową funkcją listew przypodłogowych jest zabezpieczenie strefy dylatacyjnej podłogi oraz ochrona ściany w jej dolnej partii. Inwestorzy powinni jednak zwracać również uwagę na aspekty dekoracyjne. Listwy powinny być spójne z designem podłogi oraz ścian. Na szczęście można wybierać je ze względu na różną kolorystykę, grubość czy wysokość. Co więcej, na rynku bez problemu dostępne są listwy gładkie, ale także te z ozdobnymi frezami. Rodzaj listew zależy tak naprawdę od indywidualnej decyzji inwestora oraz stylu wnętrza, w jakim będą funkcjonować.