Dom

Jak wybrać gniazdka elektryczne do mieszkania

Gniazdka elektryczne są najbardziej podstawowym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu. Są też jednym z najważniejszych. Właściwe gniazdko może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, a także ochronić Twoją rodzinę przed pożarami i innymi niebezpieczeństwami. Na stronie rockethome.pl znajdziesz jeszcze więcej przydatnych informacji. 

Jednak przy tak wielu dostępnych opcjach wybór odpowiedniego typu gniazda do domu może być trudny. Ten przewodnik pokaże Ci, jak wybrać gniazdka elektryczne do domu, wyjaśniając różne typy gniazdek i ich zastosowania, a także zawierając wskazówki dotyczące ich bezpiecznej i skutecznej instalacji.

Gniazdka elektryczne w domu mogą pomóc w utrzymaniu porządku, nadać mu dekoracyjny charakter i chronić rodzinę przed zagrożeniami związanymi z elektrycznością. Gniazda są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, o różnych cechach i funkcjach. Można wśród nich znaleźć takie, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Gniazda standardowe

Są przeznaczone do podłączenia standardowych wtyczek. Mogą mieć dwa (jednobiegunowe), trzy (trójdrożne) lub cztery (czterobiegunowe) bolce na końcach wtyczek. Gniazda te są dostępne w kilku różnych stylach, w tym podtynkowe, natynkowe i podwójne.

Gniazda dekoracyjne są projektowane z myślą o wyglądzie, a nie funkcjonalności. Są one dostępne w wielu stylach, takich jak tradycyjne, nowoczesne lub antyczne wykończenia, i można je znaleźć w sklepach ze sprzętem komputerowym lub w centrach wyposażenia wnętrz.

Gniazda GFCI (ground fault circuit interrupter) są zaprojektowane w taki sposób, że odcinają zasilanie, jeśli wykryją brak równowagi między przewodem gorącym a neutralnym lub jeśli wystąpi błąd uziemienia, np. gdy woda zetknie się z metalową obudową lub płytą czołową gniazda. GFCI są wymagane przez przepisy w miejscach, w których istnieje możliwość uszkodzenia wody lub porażenia prądem z powodu wadliwego okablowania, lub urządzeń stwarzających zagrożenie porażenia prądem, takich jak łazienki, kuchnie i pomieszczenia na zewnątrz w pobliżu basenów lub basenów z wodą.