Aktualności

Zapalenie spojówki u kota

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek u kota?

W zrozumieniu okulistyki weterynaryjnej, czym jest zapalenie spojówki, jak się objawia oraz dlaczego jest dla zwierzęcia tak uciążliwe, kluczowe jest poznanie struktur, które zostają nim dotknięte. Spojówka jest ważną strukturą histologiczną, która pełni kluczowe funkcje w ochronie narządu wzroku, a zatem każdy stan zapalny, który ją uszkadza, stanowi poważny problem.

Co to jest spojówka?

Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa cienką warstwą wewnętrzną powierzchnię powiek i twardówkę u ssaków. Tworzą ją różne rodzaje komórek nabłonkowych – większość z nich jest typu walcowatego, by na krawędzi rogówki przejść w płaskie. Spojówka to bardzo dobrze ukrwiona struktura, bogata w naczynia włosowate, co bezpośrednio przekłada się na zaczerwienienie, typowe dla jej zapalenia. Zawiera też komórki produkujące zwilżający ją śluz oraz defensyny, naturalne substancje bakteriobójcze, które mają za zadanie chronić oko przez infekcjami.

Przyczyny zapalenia

Etiologia zapalenia spojówek może być bardzo różna, ale jego przebieg w każdym przypadku jest dość podobny. Stąd bardzo ważne jest ustalenie przyczyn, które pozwoli lekarzowi weterynarii wdrożyć adekwatne leczenie.

Generalnie zapalenie spojówki u kota możemy podzielić na zakaźne i niezakaźne. Wśród tych drugich wyróżnić możemy zapalenia spowodowane uszkodzeniem mechanicznym (na przykład przez uraz lub źle rosnące rzęsy), będące objawami ogólnoustrojowych chorób takich jak nowotwory, powikłania jaskry oraz zapalenia alergiczne, które u kotów zdarza się bardzo rzadko (w przeciwieństwie na przykład do psów, u których zapalenia alergiczne stanowią znaczną większość przypadków). Zapalenia spojówek u kotów mają najczęściej naturę zakaźną i mogą być powodowane przez wiele różnych drobnoustrojów.

Najczęściej wszystko zaczyna się od zakażenia kocim herpeswirusem typu 1. (FHV-1), który często toruje drogę innym czynnikom zakaźnym. Jest to tak powszechny wirus, że niemal wszystkie koty domowe posiadają w swoich organizmach przeciwciała weń skierowane. Zwierzę może się nim zakazić poprzez kontakt z wydzielinami innego, chorego kota. Wirusy te atakują zarówno spojówki, jak i drogi oddechowe, powodując, poza zapaleniem spojówek, także koci katar. U dorosłych zwierząt choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-4 tygodniach, a spojówka regeneruje się.